zpět nahoru

HRANÍM HER K DIPLOMU I K REÁLNÉ POMOCI PACIENTŮM

Fakulta biomedicínského inženýrství pro akademický rok 2017-18 nabízí několik posledních míst v perspektivním oboru „Informační a komunikační technologie v lékařství“ (ICTM). Termín podání přihlášek do druhého kola platí pouze do 14. 8. 2017.

HRANÍM HER K DIPLOMU I K REÁLNÉ POMOCI PACIENTŮM

Nový obor Informační a komunikační technologie v lékařství staví na využití moderních technologií. Obor je prakticky zaměřený, studenti se naučí mimo jiné vyvíjet mobilní aplikace nebo tvořit grafické 3D scény pro virtuální realitu. Ideálními uchazeči o studium nutně nemusí být „geekové“ a „ajťáci“, ale především kreativní mladí lidé, co nechtějí ztrácet čas teorií. A přestože je obor zaměřen na využití moderních technologií ve zdravotnictví, absolvent získá možnost uplatnění i v mnoha dalších oblastech, případně bude moci své dovednosti a talent rozvíjet v široké škále oborů v dalších stupních studia.

V moderním lékařství jsou využitelné pohybové senzory jako ve filmových tricích, virtuální realita a 3D prostředí jako ve střílečkách (například nyní úspěšně testujeme Half-Life engine v terapii pacientů po poškození mozku), wearables - třeba pro monitoring tepové frekvence. Na vzestupu je komunikace mezi terapeutem a pacientem přes SMS nebo Skype. Samozřejmostí je využití tabletů a mobilních aplikací pro monitoring a trénink pozornosti a paměti. Kromě zdravotnických prostředků jsou využívané i senzory a ovladače od herních konzolí Playstation, Xbox a Nintendo.

Všechny tyto prostředky se naučí studenti používat při vývoji smart technologies, a to efektivně a s důrazem na praktickou aplikaci. Vzniká tak univerzální obor, který je spíše než na biflování teoretických znalostí z matematiky a fyziky postaven na praktické a kreativní práci na reálných projektech.

Příkladem úspěšného uvedení projektů do praxe je systém Homebalance, vyvinutý ve spolupráci 1. lékařské fakulty UK a FBMI ČVUT, ve kterém pacient trénuje rovnováhu formou interaktivní hry. V novém oboru budou studenti vyvíjet mimo jiné pohybové hry ovládané senzorem Kinect nebo scény pro 3D brýle Gear VR. Budou tak mít velkou šanci ještě v rámci studia vidět uvedení výsledků své práce do reality.

Mezi další výhody oboru patří možnost realizovat závěrečnou práci formou vývoje aplikace nebo hry, možnost spolupracovat s odborníky z různých oborů od lékařů po vývojáře při hledání nových cest a řešení a v neposlední řadě také jedinečná kombinace rodinné atmosféry relativně malé fakulty se zázemím a prestiží největší české technické univerzity. Dále mají studenti šanci získat stipendium až do výše 30 000,- a účastnit se zahraničních stáží.

Přihlášky je možné podávat do 14. 8. 2017, pro přijímací zkoušky je vypsaný termín 14.9.2017. Další informace o oboru včetně podrobností k podání přihlášek, prominutí přijímacího řízení, přípravným kurzům a případnému dalšímu kolu přijímacího řízení najdete na www.studuj-ictm.czDalší články blogu:

Jak se dostat na vysokou školu. Ideálně bez příjímaček
Jak zvládnout maturitu levou zadní 
Zaručené tipy, jak zvládnout maturitu bez obav
Obory budoucnosti, které se vyplatí studovat
Při výběru vysoké školy nezapomínejte na uplatnění v praxi.
Zásadní rady pro každého maturanta
Hraním her k diplomu i k reálné pomoci pacientům