Fakulta biomedicínského inženýrství pro akademický rok 2017-18 nabízí několik posledních míst v perspektivním oboru „Informační a komunikační technologie v lékařství“ (ICTM). Termín podání přihlášek do druhého kola platí pouze do 14. 8. 2017.
Nový obor Informační a komunikační technologie v lékařství staví na využití moderních technologií. Obor je prakticky zaměřený, studenti se naučí mimo jiné vyvíjet mobilní aplikace nebo tvořit grafické 3D scény pro virtuální realitu. Ideálními uchazeči o studium nutně nemusí být „geekové“ a „ajťáci“, ale především kreativní mladí lidé, co nechtějí ztrácet čas teorií. A přestože je obor zaměřen na využití moderních technologií ve zdravotnictví, absolvent získá možnost uplatnění i v mnoha dalších oblastech, případně bude moci své dovednosti a talent rozvíjet v široké škále oborů v dalších stupních studia.
V moderním lékařství jsou využitelné pohybové senzory jako ve filmových tricích, virtuální realita a 3D prostředí jako ve střílečkách (například nyní úspěšně testujeme Half-Life engine v terapii pacientů po poškození mozku), wearables - třeba pro monitoring tepové frekvence. Na vzestupu je komunikace mezi terapeutem a pacientem přes SMS nebo Skype. Samozřejmostí je využití tabletů a mobilních aplikací pro monitoring a trénink pozornosti a paměti. Kromě zdravotnických prostředků jsou využívané i senzory a ovladače od herních konzolí Playstation, Xbox a Nintendo.
Všechny tyto prostředky se naučí studenti používat při vývoji smart technologies, a to efektivně a s důrazem na praktickou aplikaci. Vzniká tak univerzální obor, který je spíše než na biflování teoretických znalostí z matematiky a fyziky postaven na praktické a kreativní práci na reálných projektech.
Příkladem úspěšného uvedení projektů do praxe je systém Homebalance, vyvinutý ve spolupráci 1. lékařské fakulty UK a FBMI ČVUT, ve kterém pacient trénuje rovnováhu formou interaktivní hry. V novém oboru budou studenti vyvíjet mimo jiné pohybové hry ovládané senzorem Kinect nebo scény pro 3D brýle Gear VR. Budou tak mít velkou šanci ještě v rámci studia vidět uvedení výsledků své práce do reality.
Mezi další výhody oboru patří možnost realizovat závěrečnou práci formou vývoje aplikace nebo hry, možnost spolupracovat s odborníky z různých oborů od lékařů po vývojáře při hledání nových cest a řešení a v neposlední řadě také jedinečná kombinace rodinné atmosféry relativně malé fakulty se zázemím a prestiží největší české technické univerzity. Dále mají studenti šanci získat stipendium až do výše 30 000,- a účastnit se zahraničních stáží.
Přihlášky je možné podávat do 14. 8. 2017, pro přijímací zkoušky je vypsaný termín 14.9.2017. Další informace o oboru včetně podrobností k podání přihlášek, prominutí přijímacího řízení, přípravným kurzům a případnému dalšímu kolu přijímacího řízení najdete na www.studuj-ictm.cz