zpět nahoru

JAK SE DOSTAT NA VYSOKOU ŠKOLU. IDEÁLNĚ BEZ PŘIJÍMAČEK

Nový rok se nám pomalu rozjíždí a s ním také přichází pro spoustu z vás, budoucích maturantů, nelehké rozhodování kam na vysokou školu. Mnozí z vás už mají jasnou představu o svém vysněném oboru, nicméně stále se najde spousta mladých lidí, kteří prostě neví, co by je vlastně bavilo studovat. A i když počet přijatých uchazečů o vysokoškolské studium každým rokem stoupá, ne každý vysokoškolák studuje svůj vysněný obor. Naštěstí vysoké školy v Čechách nabízí různorodou paletu oborů, ze které si vybere každý. A věděli jste, že je velké množství oborů, na které se můžete dostat bez přijímaček? Zde vám přinášíme užitečný manuál, jak se ve výběru vysoké školy neztratit a zároveň najít to nejlepší řešení pro vás.

Jak vybrat vejšku? Blog.

Správný výběr vysoké školy

Jak už jsme zmínili, ne každý studuje svůj vysněný obor. Často je to zapříčiněno nedostatečnou přípravu na přijímací zkoušky či vysokým zájmem o konkrétní obory. Při výběru vysoké školy si přečtěte, jaké jsou nároky na studium a jak se po absolvování můžete na pracovním trhu uplatnit. I když vás zajímá filozofie a rádi byste ji studovali, uplatnit se jako filozof budete mít po absolvování studia velice těžké. Řešením může být například studium dvou oborů. Řada vysokých škol takovou možnost nabízí a vy se během studia budete věnovat i tomu, co vás nejvíc zajímá. Jak zjistit uplatnění na pracovním trhu? Stačí například navštívit internetové stránky Integrovaného systému typových pozic (www.istp.cz), kde získáte všechny potřebné informace.

Při rozhodování, kam se budete hlásit, také zvažte reálné šance na přijetí – pokud se například chcete dostat na psychologii, určitě není rozumné hlásit se pouze na tento obor vzhledem k počtu uchazečů a přijatých, riskujete nepřijetí a zbytečně promrháte rok. V případě, že se hlásíte na atraktivní obory, je dobré už dopředu počítat s tím, že se hned napoprvé nemusíte na svůj vysněný obor dostat. Je proto vhodné mít záložní řešení - v tomto případě například pedagogickou fakultu, kde jsou reálné šance na přijetí mnohem vyšší. Pokud se na psychologii nedostanete hned napoprvé, neztratíte rok a navíc se budete zabývat předměty, které se vám následně budou hodit k přípravě na přijímací zkoušky. V tomto směru mají mnohem jednodušší situaci zájemci o technické a přírodovědné obory, kde je šance na přijetí mnohonásobně vyšší, nežli na obory humanitní. Často se na vysoké školy s technickým zaměřením dostanete i bez přijímaček. To platí například o studiu nového oboru Informační a komunikační technologie v lékařství na Fakultě biomedicíny ČVUT. Pokud dosáhnete požadovaného průměru známek ze střední školy, přijímací zkoušku skládat nemusíte. A to je přeci pořádná úleva.

Nepropásnout přihlášení

Zatímco na umělecké obory se podávají příhlášky už v říjnu či v listopadu, ostatní obory mají uzávěrku pro zaslání přihlášky ke studiu většinou v únoru následujícího roku. Soukromé vysoké školy přijímají přihlášky obvykle později - v dubnu až září. Co budete k přihlášení se na vysokou školu potřebovat? Tištěný formulář SEVT, který zakoupíte v knihkupectvích a na vybraných prodejních místech. Některé vysoké školy jsou natolik pokrokové, že tištěnou přihlášku už nevyžadují a přihlášku lze vyplnit a odeslat přes internet. Potřebné informace naleznete na webových stránkách škol. Jejich seznam naleznete například na internetových stránkách Ministerstva školství České republiky: www.msmt.cz/vzdelavani/jmenny-seznam-verejnych-vysokych-skol Nezapomeňte, že budete muset zaplatit administrační poplatek za každou přihlášku. Poslat jich můžete kolik chcete, každá vás ale vyjde na 400 až 600 korun.

Najděte výhodu oproti ostatním

Dostat se na vysněnou vysokou školu - to je prostě boj! Zájemců jsou desetitisíce, konkurence je silná. Stačí, aby vám chyběl jeden bod ve vašich výsledcích u přijímacích zkoušek - a máte prostě smůlu, studium vám bude minimálně na jeden rok odepřeno. Snažte se proto školu přesvědčit svými úspěchy a vše doložte. Ukažte, že máte skutečný zájem o studium. Pošlete spolu s přihláškou vaše reprezentativní práce, poukažte na své úspěchy v soutěžích, máte-li praxi v oboru, připojte tuto informaci k přihlášce. U některých vysokých škol můžete obdržet plusové body, které vám můžou významně pomoct u přijímacího procesu. Neváhejte rovněž připojit motivační dopis, ve kterém popíšete svou motivaci ke studiu.Další články blogu:

Jak se dostat na vysokou školu. Ideálně bez příjímaček
Jak zvládnout maturitu levou zadní 
Zaručené tipy, jak zvládnout maturitu bez obav
Obory budoucnosti, které se vyplatí studovat
Při výběru vysoké školy nezapomínejte na uplatnění v praxi.
Zásadní rady pro každého maturanta
Hraním her k diplomu i k reálné pomoci pacientům