zpět nahoru

Jak zvládnout maturitu levou zadní

Také vám stávají při vyslovení slova maturita vlasy hrůzou? Maturita je strašákem pro každého studenta posledního ročníku střední školy a všichni se teší, až tuto obávanou zkoušku z dospělosti budou mít za sebou. A ačkoliv je do jara času dost, rádi bychom vám už nyní poskytli pár tipů, které vám umožní zvládnout tuto zkoušku dospělosti levou zadní a zároveň se efektivně připravit na příjimací zkoušky na vysoké školy.

Jak zvládnout maturitu? Blog.

Začneme pěkně popořádku. Co je vlastně na maturitě tak hrozného? Kromě stresu, který je s touto zkouškou spojený, byste se měli připravit na velké kvantum informací, které musíte přemístit ze sešitů a učebnic do vaší hlavy. Pokud jste svědomití studenti, kteří nechtějí nic ponechat náhodě, jistě už jste s přípravou na maturitu dávno začali. Nicméně někteří vytáhnou své poznámky až se začátkem „svaťáku“ a budou dohánět, co se dá. Hned od začátku je dobré kalkulovat s tím, na jakou vysokou školu se hlásíte a co budete muset prokazovat u přijímaček, tomu můžete přizpůsobit výběr maturitních předmětů a ušetřit si tak dvojité učení. Jistě také už víte, že v rámci státní maturity vás kromě českého jazyka čeká volba mezi cizím jazykem a matematikou – zde je dobré zvolit si výběrový předmět podle toho, na jaký typ vysokých škol se hlásíte. A na co byste tedy neměli zapomenout, pokud chcete předmaturitní stres co nejvíce zmenšit?

Zajistěte si materiály, ze kterých se budete učit

Především je dobré mít se z čeho učit. Čím dříve si pročtete maturitní otázky, tím lépe. Určitě v nich narazíte také na otázky, které nevyčtete jen ze zápisků a budete si muset nastudovat i doplňkovou literaturu. Hned ze začátku byste však mohli zkusit popátrat, zda nemá někdo z loňských maturantů vypracované otázky, které byste od něj mohli získat, ulehčí vám to spoustu práce. Také je dobré použít materiály, které si vypracovali studenti ke stejnému učiteli, který bude zkoušet vás. Každý kantor má totiž jiné nároky a chce třeba slyšet něco jiného. Nezapomeňte také, že ke státní maturitě z českého jazyka, cizích jazyků a matematiky existují speciální učebnice a vzorové testy, které vám ulehčí celý proces přípravy. Vše naleznete na webové stránce www.novamaturita.cz

Také na tomto odkazu naleznete interaktivní testy k maturitě http://www.kampomaturite.cz/priprava-na-maturitu-3

Domluvte se na vypracování maturitních otázek

Pokud nemáte po ruce kvalitně zpracované otázky, nezbude vám nic jiného, než je vypracovat sami. Pak je dobré domluvit se ve skupině několika lidí. Každý se tak zaměří jen několik otázek a za to obdrží od ostatních ty zbývající. Při zpracovávání zkuste kromě učebnic použít i odbornou literaturu, ať získáte více informací. I když, není potřeba vypracovávat příliš podrobnou odpověď – jednak byste se toho tolik nenaučili a jednak na to nebude u zkoušky tolik času. Myslete však na to, jestli se vám tyto informace nebudou hodit u přijímaček ne vysokou školu. Pak se vyplatí jít více do hloubky.

Začněte se učit včas

Jestli nepatříte mezi ty jedince, které donutí k práci až stres, začněte se učit včas. Což neznamená třeba na podzim, ale spíš se začátkem druhého pololetí. A začněte spíše s pročítáním připravených matriálů, na biflování přijde řada až těsně před maturitou.

Svatý týden

Do svaťáku je sice daleko, ale už teď vám poradíme, nechat si svatý týden ideálně na opakování látky maturitních předmětů. Že jsme vás dobře pobavili? Dobrá, všichni víme, že ideální případy nastávají málokdy, takže zřejmě i vy budete ve stresu dohánět, co se dá. Přesto význam opakování nepodceňte a vyhraďte si alespoň den před maturitou pro zopakování všeho učiva. Alespoň si vše trochu ujasníte a nebudete přetěžovat mozek dalšími informacemi, které už nebude mít kam ukládat. Při opakování se vám vyplatí mít v podkladech pořádek a ke každé otázce vypsané alespoň základní informace.

Kam na vysokou školu – stále váháte?

V tomto období se mnoho z vás stále ještě rozhoduje, na jakou vysokou školu si podá přihlášku. Většina vysokých škol má uzávěrku pro zaslání přihlášky ke studiu většinou do konce února, některé VŠ až do konce března. Soukromé vysoké školy přijímají přihlášky obvykle později - v dubnu až září. Pokud stále váháte, na jakou vysokou školu se přihlásit, může vám například pomoct tento test http://www.jobs.cz/vysoke-skoly/pruvodce-vyberem-skoly/Další články blogu:

Jak se dostat na vysokou školu. Ideálně bez příjímaček
Jak zvládnout maturitu levou zadní 
Zaručené tipy, jak zvládnout maturitu bez obav
Obory budoucnosti, které se vyplatí studovat
Při výběru vysoké školy nezapomínejte na uplatnění v praxi.
Zásadní rady pro každého maturanta
Hraním her k diplomu i k reálné pomoci pacientům