zpět nahoru

PŘI VÝBĚRU VYSOKÉ ŠKOLY NEZAPOMÍNEJTE NA UPLATNĚNÍ V PRAXI

Letošní maturanti pomalu finišují s výběrem vysoké školy. Pokud se však stále ještě rozhodujete, kam si podat přihlášku, máme pro vás několik důležitých tipů. Při výběru vhodné vysoké školy platí několik zlatých pravidel - vybírat vysokou školu s dobrým budoucím uplatněním na trhu práce, nerozhodovat se pouze podle toho, jak se nám obor líbí a už během studia nabírat praxi.

PŘI VÝBĚRU VYSOKÉ ŠKOLY NEZAPOMÍNEJTE NA UPLATNĚNÍ V PRAXI.

Volba českých středoškoláků při výběru vysoké školy často nebývá rozumná. Zkušenosti personalistů a pedagogických poradců ukazují, že nejlepší je vybírat školu nejen podle talentu, ale také podle aktuálního uplatnění na trhu práce. Během studia je navíc vhodné zaměřit se také na získávání praxe.„Mladí lidé často volí takovou vysokou školu, která není moc náročná. O obor nemají velký zájem, jde jim často jen o získání vysokoškolského diplomu,“ říká Marie Raková z Profesně - poradenského centra Univerzity Palackého v Olomouci. Vadí ji také, že stát nedostatečně podporuje studium oborů, jejichž absolventi na trhu práce chybí.

Jak tedy postupovat při výběru vysoké školy? Na prvním místě je důležité správně vyhodnotit talent a zájmy čerstvě dospělého člověka. „Například programátor najde uplatnění okamžitě, nicméně ne každý je schopný se tuto problematiku naučit a pochopit ji,“ říká Marie Raková.

Které obory mají nejlepší uplatnění?

Z hlediska budoucího uplatnění jsou nejlepší volbou IT obory, strojní, technické a vysoké školy s elektrotechnickým zaměřením, lékařství, zvěrolékařství, ale také pedagogické fakulty. Nejvyšší poptávka je už delší dobu po IT zaměstnancích. Nejžádanější jsou specialisté na JAVU, .NET a operační systémy chytrých telefonů jako iOS nebo Android. Důležitá je u těchto oborů dobrá znalost angličtiny.

Strojní, technické a vysoké školy s elektrotechnickým zaměřením mají také velkou budoucnost. Zejména v oblasti automobilového průmyslu je velký hlad po konstruktérech, inženýrech kvality či technolozích výroby. I zde je důležitá dobrá znalost angličtiny a roste význam němčiny. V Česku chybí také lékaři, o práci nemívají nouzi ani veterináři. Stálicí jsou pedagogické obory. Budoucí učitelé musí počítat s nižším platovým ohodnocením, čeká je však jistota při hledání místa.

V současné době se otevírají také nové obory - vysoké školy tak reagují na poptávku po odbornících z různých sfér na trhu práce a umožňují budoucím studentům studovat atraktivní obory, se kterými zároveň najdou velké uplatnění. Jedním z příkladů může být nový obor Informační a komunikační technologie v lékařství (ICTM), který se letos nově otevírá na Fakultě biomedicínského inženýrství, která spadá pod ČVUT.

Problematické uplatnění u humanitních oborů

Hůře jsou na tom dnes absolventi právnických, ekonomických a zemědělských fakult. „Obory zabývající se účetnictvím, daněmi a finančně-analytické obory nemají s uplatněním problém. Horší je to u marketingových studií,“ uvádí Marie Raková.

Problémové bývají z hlediska budoucího uplatnění řada humanitních oborů. Jsou oblíbené u studentů, kteří nemají jasno, co chtějí v budoucnu dělat. Obory jako filozofie, kunsthistorie, etnologie nenabízejí moc volných pracovních pozic.

Stále důležitější je přitom praxe, kterou studenti získávají během studia. „Studentům doporučujeme práci na částečný úvazek, brigády či různé stáže. Jen tak lze získat s předstihem nejen zkušenosti, ale také pracovní návyky,“ radí Marie Raková.


Další články blogu:

Jak se dostat na vysokou školu. Ideálně bez příjímaček
Jak zvládnout maturitu levou zadní 
Zaručené tipy, jak zvládnout maturitu bez obav
Obory budoucnosti, které se vyplatí studovat
Při výběru vysoké školy nezapomínejte na uplatnění v praxi.
Zásadní rady pro každého maturanta
Hraním her k diplomu i k reálné pomoci pacientům