zpět nahoru

Zaručené tipy, jak zvládnout maturitu bez obav

Znáte to - čas letí jako divý a maturita se blíží nezadržitelnými kroky - a jistě vás tím straší už úplně všichni - od učitelů, až po rodiče. Abyste ten stres a nátlak ve zdraví přežili, přinášíme vám další tipy, jak si můžete toto nelehké období zjednodušit. A žádný strach - času máte dost a maturita je zkouška, která se dá zvládnout!

Tipy, jak zvládnout maturitu.

Ještě než se pustíme do samotných tipů, jak zvládnout maturitu levou zadní, nezapomeňte, že v průběhu února a března probíhá uzavírání přihlášek na vysoké školy. Pokud si ještě stále nejste jistí výběrem, máte stále ještě nějaký čas podat si přihlášky, u většiny škol tak můžete učinit elektronickou formou. Pro nerozhodné - kompletní a přehledný seznam vysokých škol naleznete zde.

Ale nyní již zpět k maturitě. První a zlaté pravidlo, se kterým vás bude otravovat téměř každý- nenechávejte přípravu na poslední chvíli. Spousta z vás si říká, že vše zvládnou o svatém týdnu - my vám však radíme, nepodceňte to - ušetříte si spoustu stresu.

Co se týče přípravy - některým stačí projít si staré sešity, někdo si například stáhne více materiálu z internetu. Držte se toho, jak jste se učili v průběhu předchozích let a co vám vyhovuje nejvíce. Někomu se také lépe učí s někým dalším, někdo upřednostňuje učení o samotě.

Druhé pravidlo - pořiďte si složky. Na každý předmět samostatnou. Na začátek složky si vložte seznam témat/knížek (například s vypsanými body, o kterých musíte mluvit, popřípadě si do češtiny vložte osnovu, podle které nyní probíhají maturity) a pak si podle bodů opakujte vybrané téma/obsah knihy.

Stanovte si na každý den jasný cíl - například, že se za jeden den se naučíte 2 témata vybraného předmětu. Pokud zvládnete více, tím lépe. Užitečný tip, který vám pomůže s přípravou na český jazyk - na tomto odkaze najdete seznam rozbor důležitých knih.

Snažte se učit tak, abyste 2 až 3 dny před maturitou již pouze opakovali. Den před samotnou zkouškou se už nic neučte. To, co jste se naučili, už nezapomenete a nic nového se už nenaučíte. Při samotné maturitní zkoušce se nebojte improvizovat a věřte, že i ti nejhorší učitelé vám budou nápomocní.

Velmi důležitá je také správná motivace, která vám pomůže nevzdat učení, i když vám bude řádně lézt na nervy. Zkuste si odpovědět na otázku, proč vlastně chcete maturitu zvládnout. Má ji každý druhý? Když ji neuděláte, ztrapníte se před celou třídou? Ano, to je sice všechno pravda, ale takováto motivace nestačí. Musíte se namotivovat něčím pozitivním - zkuste si vymyslet něco, co byste si chtěli dopřát, případně udělat, pokud maturitu zvládnete. Může to být vysněná cesta někam do zahraničí, nový počítač nebo cokoliv, co je vaším velkým přáním. Negativní motivace je jasná - můžete si říct, že pokud maturitu nezvládnete, zklamete své rodiče, budete se muset znovu učit, zkazíte si prázdniny a podobně.

Takže naše závěrečná rada k maturitě zní - dejte do toho maximum a výsledek se jistě dostaví!Další články blogu:

Jak se dostat na vysokou školu. Ideálně bez příjímaček
Jak zvládnout maturitu levou zadní 
Zaručené tipy, jak zvládnout maturitu bez obav
Obory budoucnosti, které se vyplatí studovat
Při výběru vysoké školy nezapomínejte na uplatnění v praxi.
Zásadní rady pro každého maturanta
Hraním her k diplomu i k reálné pomoci pacientům