Absolvent studijního oboru Informační a komunikační technologie v lékařství bude prakticky zaměřeným odborníkem s technickým a přírodovědným přehledem v oblasti biomedicínské techniky, zdravotnické informatiky a bioinformačních technologiích. Bude mít schopnosti pracovat v odborném týmu a bude mít všechny předpoklady dále se vzdělávat a rozvíjet v souladu s rozvojem poznání v oblasti biomedicínského inženýrství a bioinformatiky.
Absolvent získá dobré znalosti v mnoha základních i odborných disciplínách, jako je návrh a vývoj mobilních aplikací, informační technologie, neurotechnologie, databázové systémy v lékařství, ale například i oblast aplikace umělé inteligence a biokybernetiky v medicíně a v mnohých dalších. Pro studenty oboru je zároveň po celou dobu studia povinné studium angličtiny, jež má za cíl vychovat odborníky, kteří si projdou kvalitní odbornou jazykovou přípravou, která je prvotním předpokladem pro uplatnitelnost budoucích absolventů na zahraničním trhu práce.
Absolvent bude seznámen se současnými trendy v široké perspektivní oblasti informačních a komunikačních technologií zaměřené na atraktivní oblast medicíny. Znalosti a dovednosti absolventa jsou zaměřeny především na přípravu pro uplatnění v praxi, tj. především na působení ve firmách zabývajících se oblastí vývoje hardware a software pro oblast lékařství. Obecný základ studia však umožňuje i další studium v navazujícím magisterském oboru v rámci Fakulty biomedicíny ČVUT, případně na jiných vysokých školách podobného zaměření.
Studenti, kteří úspěšně ukončí studium bakalářského oboru Informační a komunikační technologie v lékařství, mají možnost pokračovat v navazujícím magisterském studiu v rámci studijního programu Biomedicínská a klinická technika přímo na Fakultě biomedicíny ČVUT. Tento interdisciplinární magisterský studijní program nabízí výběr ze dvou studijních oborů – Přístroje a metody pro biomedicínu a Systémová integrace procesů ve zdravotnictví. Kromě těchto dvou oborů je na rok 2019 plánována akreditace nového navazujícího magisterského programu Ehealth a telemedicína, který bude koncipován jako dual degree magisterský program ve spolupráci s Arctic University of Tromso v Norsku. Studenti navazujícího magisterského programu tak budou moci strávit 6 – 12 měsíců v zahraničí, kde budou pod vedením školitelů pracovat na své diplomové práci. Absolventi se tak budou moci pyšnit magisterskými tituly obou univerzit. Absolventi oboru ICTM mohou samozřejmě pokračovat v magisterském studiu na řadě dalších fakult či univerzit, které nabízejí studijní programy zaměřené na biomedicínské inženýrství, informační technologie, elektroniku, telekomunikace a podobně.
Navazující magisterský obor Přístroje a metody pro biomedicínu (PMB) je zaměřen na prohloubení vědomostí ve stěžejních vědních disciplínách a na získání kreativních dovedností pro samostatnou tvůrčí práci z oblasti inženýrských aplikací v oblasti biologie a medicíny.
Absolvent prakticky zaměřeného bakalářského studijního oboru Informační a komunikační technologie v lékařství (ICTM) bude mít ucelený multidisciplinární základ v oblasti celého procesu vývoje HW a SW komponent v oblasti medicíny a v biomedicínském inženýrství.
Díky ICTM najdete uplatnění zejména jako vývojoví pracovníci ve firmách zaměřených na využití informačních a komunikačních technologií v oblasti medicíny a souvisejících oborech. Vaší doménou bude především vývoj a konstrukce nejmodernějších lékařských přístrojů a technologií. ICTM vás systematicky připraví na práci v malých a středních firmách, kde je důraz kladen na flexibilitu a všeobecnější přehled o široké škále technologií využívaných v lékařství. Vaše práce vás bude bavit a bude také náležitě finančně ohodnocena.